Erasmus – Hiszpania czy Portugalia?

Hiszpania i Portugalia to dwa państwa, które wspólnie tworzą Półwysep Iberyjski. Jest między nimi wiele podobieństw, ale równie wiele się od siebie różnią. Program wymiany studenckiej Erasmus pozwala na studiowanie w obu tych krajach. Dla studentów zastanawiających się, gdzie na Erasmusa się wybrać, na pewno te dwa miejsca znajdują się wysoko na liście życzeń...

Read More
Erasmus – Włochy czy Hiszpania?

Wyjazd na Erasmusa to wielka przygoda. Większość ze studentów, która się na niego decyduje, nie mieszkała wcześniej na stałe w obcym kraju, dlatego jest to niemały szok kulturowy. Kiedy już podejmiemy decyzję, że chcemy aplikować, czeka nas kolejna, trudniejsza: gdzie pojechać na Erasmusa?

Read More
Erasmus a warunek z przedmiotu

Zazwyczaj na każdej uczelni wymagana jest określona średnia, choć nie jest ona wygórowana. Jednak czy można pojechać na Erasmusa z warunkiem z jakiegoś przedmiotu?

Read More
Czy Erasmus jest opodatkowany?

W ramach programu Erasmus studentom wypłacane jest stypendium na czas pobytu za granicą. Jego wysokość waha się od 350 do 500 euro na miesiąc w zależności od...

Read More
Do ilu lat można wyjechać na Erasmusa?

W sytuacji, gdy nasze studia podzielone są na licencjackie i magisterskie lub inżynierskie i magisterskie, możemy pojechać 2 lata na Erasmusa pod warunkiem, że każdy wyjazd...

Read More
Erasmus a praca

Studentom korzystającym z programu Erasmus przysługuje stypendium, jednak jego wysokość nie zwala z nóg. A wydatków jest wiele. Musimy opłacić czynsz za mieszkanie oraz rachunki za media i internet. Do tego dochodzi wyżywienie, podstawowe środki higieny, a także...

Read More
Czy Erasmus jest bezpłatny?

...Wydatki to też comiesięczne rachunki, żywność oraz bilet miesięczny na komunikację miejską. A chcielibyśmy przecież skorzystać z tego czasu jak najlepiej...

Read More
Czy Erasmus jest płatny?

Ceny w każdym kraju są inne, a środki, jakimi dysponujemy, zostały starannie wyliczone. Ale to tylko jedna strona medalu. Pytanie, czy Erasmus jest płatny, nie jest takie proste.

Read More
Erasmus do USA

Erasmus to program wymiany studenckiej, do którego należy wiele państw, w tym Polska. W jego ramach możliwe jest podjęcie studiów za granicą na okres jednego lub dwóch semestrów. A czy można pojechać na Erasmusa do USA?

Read More
Erasmus – jaką trzeba mieć średnią?

Do programu Erasmus może zgłosić się każdy student, który ukończył przynajmniej jeden semestr studiów (zależy od uczelni). Podczas rekrutacji branych jest pod uwagę kilka czynników, między innymi wyniki w nauce, znajomość języka obcego czy rozmowa kwalifikacyjna. Nie każdy, kto aplikuje, dostaje się na Erasmusa. Jaką trzeba mieć średnią, żeby móc składać wniosek?

Read More
Jak wyjechać na Erasmusa?

Wielu studentów o tym słyszało, równie wielu chciałoby pojechać, jednak czasami na przeszkodzie staje brak informacji na temat programu Erasmus. Co trzeba zrobić, żeby się na niego dostać i spędzić semestr lub rok na zagranicznych studiach? Każdy może się zdecydować na Erasmusa. Wymagania wcale nie są duże.

Read More
Erasmus – jak wybrać przedmioty?

Gdy proces rekrutacyjny dobiega końca, nadchodzi czas na podpisanie tzw. Learning Agreement – czyli umowy pomiędzy Tobą a uczelniami – macierzystą i tą, gdzie jedziesz na wymianę. Dotyczy ona zajęć, które będziesz realizował w ramach Erasmusa. Jak wybrać przedmioty, by wszystko było tak, jak powinno? Oto krótki poradnik:

Read More
Najlepsze imprezy dla studentów Erasmusa w Hiszpanii

Imprezy w klubach w Hiszpanii odbywają się praktycznie codziennie, z wyjątkiem nielicznych świąt ale najbardziej warte uwagi są te w mniejszych barach i knajpkach np.: La Venencia w Madrycie, w której swojego czasu pojawiał się nawet sam Ernest Hemingway, odbywające się cyklicznie, co dwa, trzy tygodnie.

Read More
Co spakować na Erasmusa? Poradnik dla wyjeżdżających.

Jeżeli chodzi o ubrania, które musisz zabrać na Erasmusa to przede wszystkim upewnij się, że będzie ci w nich wygodnie. Dziewczyny nie zabierajcie na Erasmusa wysokich szpilek, prawie na pewno ich nie założycie!

Read More
Lista TO-DO przed wyjazdem na Erasmusa

Co należy zrobić oraz w jakiej kolejności należy wypełnić i dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty? O czym jeszcze musimy pamiętać przed wyjazdem jeśli chodzi o procedury i dokumenty?

Read More
Erasmus skrócenie pobytu

Z wyjazdu na Erasmusie można wrócić wcześniej a minimalny okres przebywania na Erasmusie to trzy miesiące. Trzeba jednak spełnić kilka podstawowych warunków.

Read More
Kto płaci za Erasmusa?

Wyjeżdżając na Erasmusa student składa wniosek o przyznanie grantu na wyjazd na zagraniczne studia. Wysokość dofinansowania zależna jest od...

Read More
Po kwalifikacji – czyli co dalej?

Zakwalifikowanie się na wyjazd Erasmus + to dopiero początek naszej drogi. Co dalej? Co należy zrobić przed wyjazdem i jakie dokumenty należy wypełnić po kwalifikacji?

Przedstawiamy krótki poradnik Erasmusa po kwalifikacji.

Read More
Koszty życia w Hiszpanii

Wyjeżdżając na Erasmusa warto dowiedzieć się jakie są koszty życia w konkretnym kraju partnerskim.

Często ceny będą różne w zależności od miasta – najbardziej zauważalna będzie różnica pomiędzy droższą stolicą a pozostałymi miastami.

Jako że grant studencki przyznawany z Erasmusa wystarczy na pokrycie tylko...

Read More
Ile trwa program Erasmus?

W ramach programu Erasmus+ studenci mogą wyjechać na semestr lub dwa semestry...

Read More
Czy można wyjechać na Erasmusa na pierwszym roku studiów?

Nie. Po zaliczeniu pierwszego semestru można jednak aplikować na wyjazd w ciągu...

Read More
Ile razy można wyjechać na Erasmusa?

W ramach programu Erasmus każdy student może wyjechać raz w ciągu każdego poziomu studiów...

Read More
Czy studenci zaoczni mogą jechać na Erasmusa?

Tak, jak najbardziej. Komisja Europejska przewiduje swoje wyjazdy...

Read More
Kto może wyjechać na Erasmusa?

Rekrutować do programu Erasmus+ mogą studenci, którzy zaliczyli przynajmniej jeden semestr...

Read More
Od czego skrótem jest ERASMUS?

 

Skrót Erasmus znaczy po angielsku...

 

Read More
Erasmus co to jest?

Erasmus jest europejskim programem wymiany międzynarodowej studentów, ale także wykładowców i innych uczniów. Fundowany przez Komisję Europejską od 1987 działał pod różnymi nazwami takimi jak Socrater czy Erasmus Mundus jednak cały czas stawiał sobie jeden cel: wymianę doświadczeń osób związanych z edukacją w międzynarodowej skali...

Read More
Erasmus co to jest?

Erasmus jest europejskim programem wymiany międzynarodowej studentów, ale także wykładowców i innych uczniów. Fundowany przez Komisję Europejską od...

Read More